Większość naszego społeczeństwa lubi przejażdżki na rowerze. Dla wielu jest to czas relaksu i uwolnienia się do silnych, negatywnych emocji. Inni widzą w tym korzyści finansowe oraz ekonomiczne. Istotnie podróżowanie rowerem to spora oszczędność pieniędzy i czasu, zwłaszcza gdy mieszka się w mieście, gdzie zakorkowane ulice to standard. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z korzyści, jakie dla naszego zdrowia ma jazda na rowerze.
Jazda jednośladem a poprawa kondycji umysłowej
Według badań jazda na rowerze nie tylko poprawia naszą kondycję, ale również integralność oraz spójność istoty białej w mózgu. W praktyce oznacza to, że regularne treningi przyśpieszają impulsy pomiędzy poszczególnymi komórkami układu nerwowego, czego konsekwencją jest bardziej dynamiczna praca mózgu, lepsza pamięć i koncentracja. Co więcej, zwiększa się również szybkość podejmowanych przez nas decyzji.
Aktywny wypoczynek na Podkarpaciu wpływa na pamięć i zdolność uczenia się
Jazda na rowerze, tak samo, jak pływanie, bieganie czy każda inna aktywność aerobowa pozytywnie wpływa na hipokamp. Jest to część układu limbicznego odpowiadająca za pamięć oraz umiejętność uczenia. Potwierdzają to amerykańskie badania, z których wynika, że po sześciu miesiącach codziennej jazdy na jednośladzie osoby biorące udział w teście o około 20% szybciej rozwiązały zadania oraz je zapamiętały.
Zwiększenie siły mięśni, zdrowy kręgosłup i stawy
Podczas jazdy na rowerze pobudzane są różne grupy mięśni. Dzięki temu wzmacniają się uda, łydki, pośladki oraz mięśnie rąk i brzucha, zwłaszcza te głębokie, odpowiadające za podtrzymywanie kręgosłupa. To właśnie dlatego regularne wycieczki poprawiają postawę i sylwetkę, zwiększają siłę oraz zmniejszają bóle kręgosłupa. Jednoślady są szczególnie polecane osobom borykającym się z bólami stawów, bowiem jazda nie obciąża ich.
Zapobieganie chorobom wieńcowym
Jadąc na rowerze, stale dotleniamy krew poprzez głębokie oddychanie. Wspomaga to dodatkowo fazę oddechową przez mięśnie obręczy barkowej, dzięki dobremu ułożeniu rąk i podparciu ich na kierownicy. Rytmiczne pedałowanie uspokaja serce, każdy jego skurcz jest pełniejszy, co powoduje lepsze dotlenienie narządów wewnętrznych.
Lepsze samopoczucie
Wysiłek fizyczny wpływa na wydzielanie się endorfin, czyli hormonów szczęścia. Jazda na rowerze na łonie natury dodatkowo może uszczęśliwiać, dając możliwość podziwiania pięknych widoków. Człowiek wówczas staje się odprężony, zapominając o wszelkich zmartwieniach.
Utrzymanie prawidłowej masy ciała
Ruszając się, człowiek zużywa energię, a więc spala kalorie, dostarczone organizmowi wraz z pożywieniem. Podczas godzinnej jazdy na rowerze, można zgubić do nawet 800 kcal w zależności od intensywności treningu oraz warunków, w jakich się poruszamy. Regularne wycieczki pozwalają więc odpracować drobne grzeszki żywieniowe, tak by utrzymać stałą masę ciała.
Noclegi dla rowerzystów – Miętowe Wzgórze zaprasza
W jednym z naszych wcześniejszych artykułów znajdziesz informacje odnośnie do tras rowerowych, jakie biegną w obrębie malowniczego miejsca, gdzie znajduje się Miętowe Wzgórze. Jak więc łatwo się domyślić w naszych skromnych progach zagościli już nie jednymi miłośnicy rowerowych przygód.
Jeśli Ty również chcesz skorzystać ze wszystkich atrakcji, jakie ma do zaoferowania ta malownicza okolica zapraszamy do kontaktu.